TIP FAKÜLTESİ

Öğretim Üyemiz EMBA Başkan Yardımcılığına Seçildi

15.11.2018

Fakültemiz Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Neonatoloji Bilim Dalı Başkanı öğretim üyemiz Prof. Dr. Sertaç ARSLANOĞLU 06 Kasım 2018 tarihinde Milano’da yapılan seçimlerde European Milk Bank Association (EMBA) Başkan Yardımcılığına seçildi.

European Milk Bank Association (EMBA, Avrupa Anne Sütü Bankaları Birliği) 2010 yılında 10 Avrupa ülkesinden 12 delege ile kurulmuştur. Birincil amacı anne sütü ile beslenmeyi teşvik etmek, bu konuda farkındalık yaratmaktır.  İkincil amaçları ise anne sütü olmayan prematüre bebeklere anne sütü bağışını teşvik etmek, anne sütü bankacılığının uluslararası bilimsel standartlarda yapılmasını sağlamaktır. Bugün Avrupa’da aktif olarak çalışan 233 anne sütü bankası vardır.

Prof. Dr. Sertaç ARSLANOĞLU önce Kurucu Üye olarak EMBA’nın kuruluşunda rol oynamış, daha sonra yönetim kuruluna seçilerek 2010-2018 yılları arasında sırasıyla Sayman ve Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlenmiştir. Lizbon, İstanbul, Lyon, Glasgow ve Milano’da düzenlenen “EMBA Human Milk Banking Congress” baş organizatörlerinden biri olmuştur. Yedi yıl önce Türkiye’de inançlara saygılı bir Anne Sütü Bankacılığı modeli kurmak üzere davetle ülkesine dönen ve 2016 yılından beri EMBA “Human Milk Fortification” Çalışma Grubunu yöneten Prof. Arslanoğlu bu yıl üçüncü kez EMBA Başkan Yardımcılığına seçildi.

Öğretim üyemizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.