Tıp Fakültesi

Hocalarımızın Yer Aldığı Serviks Kanseri Tedavisi Üzerine Yapılan Araştırmanın Sonuçları Yayımlandı

08.10.2021

Üniversitemizden bilim insanlarının da bulunduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları New England Journal of Medicine'da yayımlandı.


Dünyada serviks (rahim ağzı) kanseri tedavisinde pratiği değiştirecek olan immonoterapötik bir ajanın (pembrolizumab) tedavi etkinliğinin değerlendirildiği Faz III randomize çalışmanın Türkiye ayağı Fakültemiz İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı ile birlikte 4 merkezin katkısı ile gerçekleştirildi. 
Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mahmut Gümüş, yayınlanan çalışmanın sonuçlarına göre , ileri evre serviks kanserli hastalarda  bağışıklık sistemi üzerinden etki gösteren "pembrolizumab" adlı ilacın standart tedaviye  eklenmesinin hastalığın ilerlemesini engellemeye  şu andaki tedavilere göre %38 oranında ek katkıda bulunduğunu açıkladı. 
Çalışma Eylül ayında çevrim içi olarak gerçekleşen European Society of Medical Oncology Kongresi’nin ana oturumu olan Presidental Symposium oturumunda sunuldu ve aynı gün New England Journal of Medicine dergisinde yayımlandı. 

Araştırma sonuçlarını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.