Tıp Fakültesi

Filistin Sağlık Sisteminin Güncel Durumu

23.10.2023

Filistin Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan resmî açıklamalara göre; 7 Ekim 2023’ten bu yana (22 Ekim 2023) Gazze’ye İsrail tarafından yapılan saldırılarda;

1.873'ü çocuk, 1.023'ü kadın, 187'si yaşlı olmak üzere 4.651 kişi hayatını kaybetti. 14.245 kişi de yaralandı. Halen enkaz altında 800'ü çocuk olmak üzere 1.450 kişinin kayıp olduğu bildirildi.

Sağlık ekipleri, İsrail işgal güçlerinin olağan dışında silahlar kullandığını, vefat eden ve yaralılarda ciddi yanıklar oluştuğunu gözlemledi.

İsrail'in uluslararası savaş hukukunu ihlal ederek sağlık sistemine yaptığı saldırılara 54 sağlık çalışanı hayatını kaybetti, 90 sağlık çalışanı da yaralandı.

35 sağlık kurumu hasar gördü, 23 ambulans kullanılmaz hale geldi. Saldırılar ve yakıt sıkıntısı nedeniyle 10 hastane ve 29 sağlık merkezi kapanmak zorunda kaldı.

Sağlık çalışanlarına, sivillere, sağlık merkezlerine yapılan her saldırı insanlık suçudur ve uluslararası hukuku ihlal etmektedir.

İsrail’in binlerce insanın sığındığı ve tedavi gördüğü hastanelere yönelik tehditleri ve hastane yakınlarına olan saldırıları devem etmektedir. İnsanlığa karşı olan bu saldırlar ve tehditler kabul edilemez.

Filistin’de su, elektrik ve yakıt kesintileri, sağlık alt yapısında meydan gelen hasarlar, çeşitli temel ilaçlar ve tıbbi malzemelerin yetersizliği, sanitasyonun sağlanmasındaki zorluklar ve üst üste yapılan saldırılar sonucu binlerce insanının sürekli olarak yaralanması sağlık sistemi kapasitesini aşıyor. Bu sebeplerden kronik hastalıklara sahip kişileri de tedaviye erişemiyor.

Al-Shifa Hastanesi’nde Acil Tıp Uzmanı olan Dr. Mohammed Ghuneim, kendisinin ve meslektaşlarının karşılaştığı zorluklardan bahsetti. "Kitlesel ölümler konusunda eğitim aldık fakat dünyadaki hiçbir tıbbi yönerge bizi bu duruma hazırlayamaz. Yaklaşık 25 dakikada aynı anda 700'den fazla can kaybımız oldu.’’

Gazze'deki El Ahli Arap Hastanesi'nin Ortopedi Anabilim Dalı Başkanı Dr. Fadel Naim, "Hastaneyi terk edersek her yerde ölebiliriz, bu nedenle hastaları savaşın sonuna kadar tedavi etmeye devam edeceğiz" dedi.

Filistin’deki sağlık çalışlarının verdiği olağanüstü çabayı takdir ediyor ve hepsine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Sağlık sistemine ve insanlığa yapılan saldırıların en kısa sürede bitmesini, hastaların ve onları tedavi hekimlerin huzur içinde olmalarını diliyoruz.

Kaynaklar: Filistin Sağlık Bakanlığı, Scroll. ‘We are witnessing tragic stories’: Gaza doctors struggle with scarce supplies, evacuation warnings. Ekim 2023. Erişim adresi: https://scroll.in/article/1057915/we-are-witnessing-tragic-stories-gaza-hospitals-struggle-with-scare-supplies-evacuation-warnings