TIP FAKÜLTESİ

Fakültemiz İç Hastalıkları Anabilim Dalı Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı'ndan Önemli Yayın

28.09.2018

Fakültemiz İç Hastalıkları Anabilim Dalı Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı'ndan Önemli Yayın

Dünyadaki itibarlı tıp dergilerinden New England Journal of Medicine' de Üniversitemizden bilim insanlarının da bulunduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları yayınlandı.

Dünyada akciğer kanseri tedavisinde pratiği değiştirecek olan immonoterapötik bir ajanın (pembrolizumab) tedavi etkinliğinin değerlendirildiği Faz III randomize çalışmanın Türkiye ayağı Fakültemiz İç Hastalıkları Anabilim Dalı Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı öncülüğünde 5 merkezin katkısı ile gerçekleştirildi. 

Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanınız Prof. Dr. Mahmut GÜMÜŞ yayınlanan çalışmanın sonuçlarına göre  "Akciğer kanserli hastalarda  bağışıklık sistemi üzerinden etki gösteren "pembrolizumab" adlı ilacın tedaviye  eklenmesinin hastalığın ilerlemesini engellemeye  şu andaki tedavilere göre % 44 oranında ek katkıda bulunduğunu açıkladı. 

Çalışma Haziran ayı başında Chicago'da gerçekleşen American Society of Clinical Oncology kongresinde ana oturumlardan Clinical Symposium oturumunda sunuldu ve bu hafta New England Journal of Medicine dergisinde yayınlandı. 

Araştırmaya ulaşmak için https://www.nejm.org/doi/pdf/10.1056/NEJMoa1810865