TIP FAKÜLTESİ

Dönem 1 Öğrencilerimiz Beyaz Önlüklerini Törenle Giydi

02.01.2020

2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Tıp Fakültesi Önlük Giyme Töreni, 24 Aralık 2019 tarihinde Âşık Paşa Konferans Salonumuzda yoğun katılımla gerçekleşti. Törene Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik, Tıp Fakültemizin hocaları, öğrencileri ve velilerimiz iştirak etti. 
İlk açılış konuşmasını gerçekleştiren Tıp Fakültemizin Kurucu Dekanı Prof. Dr. Mustafa Samastı, konuşmasında beyaz önlüğün anlamına değinerek, “Beyaz önlük giymek bir kimlik edinmek ve bir sorumluluk üstlenmek demektir. Tıbbın saygınlığı hastalardan bize yansıyan ve bizim tarafımızdan üretilmesi gereken bir saygınlıktır. Hekimlik, sadece bir bilim dalı olmaktan öte bir sanat dalı olarak ifade edilir ve bilimin yanı sıra anlam ve hikmeti de kapsar.” dedi ve öğrencilerimiz ile ailelerini tebrik etti. 
Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik, açılış konuşmalarında İbn Haldun’un “Coğrafya kaderdir” sözüne atıfta bulunarak insanın içinde bulunduğu coğrafyanın ve mekânın insanı şekillendirdiğini belirtti ve “Medeniyetli olmak kaderinizde var. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi olmak çok ciddi bir artıdır. Biz, 11 fakültede 10 bin öğrencisi ve 750 akademisyeni olan bir proje üniversitesiyiz; toplumsal hayata uzanmada en heyecanlı üniversiteyiz.” dedi. 
Genç bir üniversite olmamıza ve tüm fiziki imkânsızlıklarımıza rağmen URAP endeksine göre Türkiye sıralamasında 108 üniversite arasında 29. olduğumuzu vurgulayan Rektörümüz, kısa zaman içerisinde çok daha üst sıralarda yer alacağımızı ifade etti. Prof. Dr. Gülfettin Çelik konuşmasını şu sözlerle noktaladı: “Ümidim, Medeniyet Üniversitesi’nin öğrencileri olarak siz genç arkadaşlarımın bu önemli günde, hayatın tamamında devam edecek bir beraberliğe adım attığımızı bilmenizdir. Bu itibarla hem bugün hem de gelecekteki bu beraberliğimizin başlangıcı olarak hepinizi tebrik ediyor ve hayırlı olsun diyorum.”  

Rektörümüzün konuşmasının ardından, Tıp Fakültesi 1. Dönem öğrencileriyle ilgili kısa bir tanıtım sunumu izlendi. Ardından, hekimlik mesleğine ilk adımını atan öğrencilerimiz sırayla sahneye davet edildi ve hocaları tarafından beyaz önlükleri giydirildi. Program, toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.