Tıp Fakültesi

Çocuklarda İleri Yaşam Desteği Kursu Tamamlandı

30.01.2023

American Heart Association (AHA) tarafından geliştirilen Çocuklarda İleri Yaşam Desteği (PALS-Pediatric Advanced Life Support) Kursları Türkiye’de, AHA tarafından “International Training Organization" olarak yetkilendirilen Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği tarafından yürütülmektedir. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği’nin iş birliği sonucunda Medeniyet Üniversitesi, AHA tarafından “PALS Kursu Eğitim Birimi” olarak yetkilendirilmiştir. Eğitim Birimi olarak üniversitemiz bünyesinde düzenlenen ilk PALS kursu, Çocuk Acil BD öğretim üyesi Doç. Dr. Gülser Esen Besli’nin koordinatörlüğünde 13-14 Ocak 2023 tarihleri arasında, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Kuzey Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi.

Başta Sayın Dekanımız Prof. Dr. Sadrettin Pençe olmak üzere tüm tıp fakültesi yönetimi kursun düzenlenmesine büyük destek gösterdi.  Kurs, Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği başkanı Prof. Dr. Dinçer Yıldızdaş’ın katılımı ve Prof. Dr. Murat Duman, Prof. Dr. Esra Şevketoğlu, Doç. Dr. Emel Ulusoy, Doç. Dr. Güntülü Şık, Dr. Öğ. Üyesi Ülkem Koçoğlu Barlas, Dr. Öğ. Üyesi Emel Ekşi Alp ve Uzm. Dr. Ayşe İrem Sofuoğlu olmak üzere Çocuk Acil ya da Çocuk Yoğun Bakım alanlarında uzman geniş bir eğitmen kadrosu ile gerçekleştirildi.  Çocuk sağlığı ve hastalıkları asistan ve uzman hekimlerinden oluşan katılımcılar, çocuklarda ileri yaşam desteği uygulamaları uluslararası geçerli sertifika almaya hak kazandılar.

Kursun ana hedefi çocuklarda ileri yaşam desteği konusunda gerekli güncel bilgi ve becerilerin edinilmesi, kritik hasta çocuklarda tıbbi bakım kalitesinin arttırılması ve çocuk ölümlerinin azaltılmasıdır. Böylece, sürdürülebilir kalkınma hedef ve stratejileri arasında yer alan “sağlıklı bireyler” ve “nitelikli eğitim” alanlarında önemli katkılar sağlaması beklenen PALS kurslarına, üniversitemizde düzenli aralıklarla devam edilmesi planlanmaktadır.