TIP FAKÜLTESİ

DEKANIMIZIN TIP BAYRAMI MESAJI

Üniversitemizin bu kadar kısa zamanda, ülkemizin köklü ve seçkin üniversiteleri arasında kendisine iyi bir yer bulması için özverili çalışan başta rektörümüz olmak üzere tüm öğretim üyeleri, doktorlar ve sağlık çalışanlarımızla birlikte gururla bulunduğum bu güzide ortamda sizlerle Tıp Bayramı coşkusunu paylaşmaktan son derece mutluyum. Bu tıp bayramını koronavirus salgını gölgesinde kutluyoruz. Ancak şunu da biliyoruz ki, hijyen kurallarına sıkı sıkıya uydukça ve sağlık otoritelerinin bilgilendirme ve önerilerine dikkat etmemiz koşuluyla bu furyadan en hafif zararla kurtulmamız mümkün olacaktır. 

Yeryüzünde en değerli ve en akıllı olan insandır.  Sağlık çalışanlarının insanın hem ruhuna hem de bedenine şifa için dokunduğu elleri ve beyinleri insanlık için son derece değerlidir. Bu asla unutulmamalıdır.

Tarihte de bugün de değişmez üç temel felsefemiz; Öncelikle hastalığa neden olan etkeni bulmak, bu etkeni ortadan kaldıracak tedavi yöntemlerini bulup geliştirmek ve bu hastalığa neden olan etkenleri, öncelikle çevremizden,  yurdumuzdan ve yeryüzünden silmektir.  Bu bağlamda bugünün sağlık çalışanları olarak dünkü doktor ve sağlık çalışanlarından daha şanslı olduğumuz durumlar gibi daha şanssız olacağımız durumlar var. Onlardan daha şanslıyız; Bilgiye kolay ulaşıyoruz ve teknolojik gelişmeler nedeniyle daha erken ve etkili müdahalelerde bulunabiliyoruz. Onlardan daha şanssızız; Yaşadığımız küresel dünyada her şey hızlı akıyor. Bu hızlı akıştan insanlığın en büyük düşmanı virüsler de faydalanıyor.

Yani çok çalışmamız, kendimizi daima geliştirmemiz gereken bir çağda yaşıyoruz. 2000’li yıllardan önce üç yılda bir kendini yenilemeyen kişi ve kuruluşlar çağdışı sayılırdı. 2000’li yıllardan sonra üç ayda bir yenilemeyenler için aynı şey söylenir oldu. Bu günlerde ise bilgiye ulaşmadan geçirdiğimiz üç günde çağdışı kalacağız.

Bunu söylerken elbette kendinize de zaman ayırmalısınız. Gökyüzündeki kuşların cıvıltısını dinleyeceğiniz, yeşillikler içinde çiçeklerin kokusunu içinize çekeceğiniz sessiz zamanlarda yaratın kendinize. Sizin için; hastalarınızın sağlığı mutluluğu nasıl önemli ise bizler içinde sizin sağlığınız ve mutluluğunuz önemlidir.

Tıp Fakültesi dekanlığı ve Üniversite üst yönetimi, başta sayın rektörümüz ve rektör yardımcılarımız olmak üzere, sizlerin sağlık hizmeti sunan bireyler olmanızın yanı sıra, burası bir üniversite ortamı olduğu için, bilimsel çalışma, araştırma yapmak, bu şekilde kendinizi geliştirirken, kurumunuza, ülkenize ve insanlığa yararlı şeyler yapıp geliştirme yönündeki tüm çalışmalarınızı, araştırmalarınızı desteklediğimizi ve önünüzü açabilmek için elimizden gelen gayreti sarf edeceğimizi bilmenizi isterim. Bunun örneklerini görüyorsunuz ve ilerleyen zamanlar içerisinde de daha yoğun şekilde görmeye devam edeceksiniz. Şunu da biliyoruz ki bilim, taktir edildiği yerde kalır, takdir edilmediği yerden gider. Bu takdirin küçük bir örneği ve başlangıcı olarak bugün burada, bilimsel çalışmaları ile ön plana çıkan böylece üniversiteler sıralamasında İstanbul medeniyet üniversitemizin kısa olan kuruluş geçmişine rağmen yukarılara taşınmasına katkı sağlayan kıymetli hocalarımızın bir kısmına teşekkür belgeleri sunulacak. Tekrar tüm hocalarımıza bu vesile ile teşekkürlerimi sunmak isterim.

Bir teşekkür de öğrencilerimize ve onları yetiştiren tüm hocalarımıza. Istanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu meslektaşlarımız, mezun verdiğimiz ilk yılda Tıpta Uzmanlık Sınavında Türkiye sıralamasında pekçok köklü üniversiteyi geride bırakarak beşinci oldular. Tüm mezunlarımız ve hocalarımıza, bize yaşattıkları bu gurur nedeniyle teşekkür ediyor ve hepsini alkışlıyorum.

Konuşmama son verirken bu topraklar üzerinde gelecek nesiller huzurla yaşasın diye toprağa düşmüş tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anarken geride bıraktığı canından can aldığı annelerini ve babalarını, birlikte yaşlanmayı düşündüğü ama vatanı için terk ettiği eşlerini, geleceklerini hazırlamayı tamamlayamadığı evlatlarını da saygı ve minnetle anıyorum. Onların yere düşürmediğini hep birlikte daha da ileriye taşıyacağımıza sarsılmaz büyük bir inancım var.

Burada bulunmakla bizi onurlandıran sevincimize ortak olan tüm misafirlerimize fakültem adına teşekkür eder saygılar sunarım.

Prof.Dr. Mahmut Tayyar Kalcıoğlu

Dekan