Tıp Fakültesi

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi 8. Ulusal Tıp Öğrenci Kongresi Gerçekleşti

14.05.2024

Fakültemiz ev sahipliğinde gerçekleştirilen 8. Ulusal Tıp Öğrenci Kongresi, "Geleceğin Tıbbı: Yapay Zeka" temasıyla büyük bir katılımla gerçekleştirildi.

11-12 Mayıs tarihlerinde, Aşık Paşa Konferans Salonu'nda düzenlenen kongreye ilgi yoğundu, üniversitemizden ve diğer tıp fakültelerinden 250'den fazla öğrenci katıldı. Kongrenin açılışına İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Bülbül, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sadrettin Pençe, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Işıl Maral ve Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Gürhan Baş katılarak açılış konuşması gerçekleştirdiler.

Kongrenin başkanlığını dönem 5 öğrencisi Stj. Dr. Hatice İlke Yılmaz’ın üstlendiği kongre bünyesinde, bilimsel, atölye, halkla ilişkiler, sosyal ve mali kurullar oluşturuldu ve bu kurulların koordinasyonunu ve faaliyetlerini yine tıp fakültesi öğrencileri üstlendi. 2024 Kongre düzenleme kurulu danışmanlığı Kongre Koordinatörü Prof. Dr. Ertuğrul Kılıç ve Bilimsel Program Koordinatörü Doç. Dr. Begümhan Baysal tarafından gerçekleştirildi.

Kongre bilimsel programı, alanlarında başarılı akademisyenlerin sunumlarıyla zenginleşti. Prof. Dr. Hakkı Muammer Karakaş, Prof. Dr. Atadan Tunacı, Doç. Dr. Deniz Can Aliş, Müh. Ahmet Karagöz, Dr. Öğr. Üyesi Nurullah Çalık, Prof. Dr. Zekai Şen, Prof. Dr. Adil Mardinoğlu, Prof. Dr. Serdar Durdağı, ve Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Üçüncüoğlu kongremize konuşmacı olarak  katılım gösterdiler. Konuşmacı hocalarımızla gerçekleştirilen soru-cevap panelleri, katılımcıların deneyimlerini paylaşma ve bilgi alışverişi imkânı sağladı. Tıp fakültemiz öğrencileri bilimsellik kurullarında ve seçmeli ders/stajlarında gerçekleştirdikleri araştırmaları diğer fakültelerden gelen seçilmiş araştırmalar ile ana salonda dinleyiciler ve hocalar karşısında sunarak yeni tecrübeler edindi. Ayrıca, 14 poster ve 72 sözlü bildiri kongremizde sunuldu ve jüri tarafından seçilen 14 çalışma seçilmiş bildiriler oturumunda ana salonda sunularak dereceye giren ilk 5 bildiri para ödülü ile ödüllendirildi.

Kongre boyunca, katılımcılar bilimsel ve sosyal atölyelerde etkinliklere katıldılar. Sosyal atölyeler arasında Hikâye Görselleştirme, İşaret Dili, Jel Mum, Punch İşleme, Temel Fotoğrafçılık, Kahve, Nefes Yönetimi, Mindfulness, Sinema ve Yaratıcı Drama gibi seçenekler sunuldu. Bilimsel atölyeler ise Sütur, EEG Okuma, Alçı Atel, Akademik Mektup Yazma, EKG Okuma, Adli Osteoloji, İlk Yardım, Periferik Yayma ve Gram Boyama, Akciğer Grafiği Okuma, ve Radyolojide Yapay Zeka ve Segmentasyon gibi konuları kapsadı.

Kongrenin ilk günü bitiminde tekne turuyla akşam yemeği gerçekleştirildi ve 12 Mayıs akşamı Güney kampüs çimlerinde gerçekleştirilen açık hava konseri ile kongre sona erdi.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Öğrenci Kongresi 2024, başarıyla tamamlanmış olup, katılımcılara ve katkı sağlayan herkese teşekkürlerimizi sunarız. 

Kongre bildiri kitapçığına buradan ulaşabilirsiniz.