Tıp Fakültesi

Eğitim Dili Türkçe Olan Tıp Fakültesi Birinci Sınıf Öğrencilerinin Dikkatine!

19.09.2021

2547 sayılı Yükseköğretim Kanunun 5inci maddesi (ı) bendi gereğince, yükseköğretim kurumlarında yabancı dil dersleri zorunlu ders kapsamında yer alır ve bu ders en az iki yarıyıl olarak programlanır ve uygulanır. Üniversitemizde ortak zorunlu yabancı dil İngilizcedir ve temel düzeyde (CEFR A1/A2) İngilizce eğitimini içermektedir. Ayrıca bu dersler uzaktan eğitim şeklinde yapılmaktadır.

Eğitim dili Türkçe olan bölümlere yerleşen tüm 1. sınıf öğrencileri için her yıl ilgili akademik takvime göre belirlenen tarihte zorunlu yabancı dil muafiyet sınavı yapılır. Bu kriterlere uygun tüm 1. sınıf öğrencilerimiz (İsteğe bağlı hazırlık programını başarısız olarak tamamlayarak 1. sınıfa devam edecek olan öğrencilerimiz dâhil) bu sınava katılma hakkına sahiptir.

Üniversitemizin ‘Lisans Eğitim-Öğretim Yönetmeliği’ çerçevesinde belirtilen başarı notunu (60 – harf notu olarak CC- ve üzeri) alan öğrencilerimiz Güz döneminde verilecek olan Yabancı Dil I (İngilizce I) (IMU011) ve Bahar döneminde verilecek Yabancı Dil II (İngilizce II) (IMU012) derslerinden muaf olurlar. Muafiyet sınavından başarılı olan öğrenciler, istedikleri takdirde daha sonra belirtilecek uygulama esasları çerçevesinde bir dilekçe ile muafiyet haklarından feragat edip derslere devam etme hakkına sahiptir.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının COVID-19 salgını sebebiyle aldığı kararlar doğrultusunda Tıp Fakültesi için Ortak Zorunlu Yabancı Dil I Muafiyet Sınavı 24 Eylül 2021 Cuma saat 17.30’ da ve Ortak Zorunlu Yabancı Dil II Muafiyet Sınavı 24 Eylül 2021 Cuma saat 18.10’da ÇEVRİMİÇİ (ONLINE) olarak EDMODO platformu üzerinden yapılacaktır. IMU011 ve IMU012 derslerinden muaf olmak isteyen öğrenciler her iki sınava da girip geçer not (60 - CC) almak zorundadır.

Not: İsteğe bağlı hazırlık programını başarılı olarak tamamlayarak 1. sınıfa devam edecek olan öğrencilerimizin, muafiyet sınavına girmelerine gerek yoktur. Bu öğrencilerin Yabancı Dil 1 (İngilizce 1) ve Yabancı Dil 2 (İngilizce 2) ders notları, 13 Nisan 2019 tarihli 30744 sayılı İstanbul Medeniyet Üniversitesi Yabancı Dil Hazırlık Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği'ne (Madde 11/1-d) göre sisteme  AA olarak girilecektir.
 

SINAV İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME!

 • Çevrimiçi sınav için EDMODO platformu kullanılacaktır.
 • Sınava erişim sağlayacağınız EDMODO platformuna www.edmodo.com  adresinden ulaşmanız gerekmektedir.
 • Edmodo Sınıfına kayıt olduğunuz kullanıcı adınız AD SOYAD şeklinde olmak zorundadır. İki isminiz varsa lütfen ikisini de yazınız. Hiçbir şekilde takma isim ya da kısaltma kullanılmamalıdır. Aksi takdirde sınavlarınız değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • İngilizce I (IMU011) Muafiyet Sınavımız 20 adet sorudan oluşmaktadır ve sınav süresi 35 dakikadır. Aynı şekilde, İngilizce II (IMU012) dersi Muafiyet sınavımız da 20 adet sorudan oluşmaktadır ve sınav süresi 35 dakikadır. İngilizce I Muafiyet sınavı bittikten sonra 5 dakika ara verilecek olup, 5 dakika aradan sonra İngilizce II Muafiyet Sınavımız başlayacaktır. İki sınavı da size verilen süre içinde tamamlamanız gerekmektedir.
 • İngilizce I-II Muafiyet Sınavı için masaüstü (PC), dizüstü bilgisayar ya da cep telefonlarınızı  (EDMODO uygulamasını indirerek) KULLANABİLİRSİNİZ.
 • Sınav sırasında internet bağlantı sorunları ve/veya elektrik kesintisi durumlarına karşı gerekli önlemleri almanız beklenmektedir. Bunun için mümkün ise internet bağlantı hızı yüksek veya uygun yükseklikte bir masaüstü bilgisayar (PC) ve/veya şarjı dolu bir dizüstü bilgisayar ve/veya cep telefonu ile 3G, 4.5G bağlantısını  hazır etmenizi tavsiye ederiz. Bu konuda tüm sorumluluk öğrenciye ait olacaktır.
 • ÖNEMLİ: Sınavda sorun yaşanmaması adına masaüstü ya da dizüstü bilgisayar kullanacak iseniz, bilgisayarınızın saatinin doğru olduğundan emin olunuz. Ayrıca Edmodo sayfasında soruları Türkçe görmeniz halinde sayfa üzerinde sağ tık yaparak “Translate to English” i seçiniz.
 • Sorular arasında Next (İleri) ve Back (Geri) ifadelerine tıklyarak geçiş yapabilirsiniz. Sorularda geriye dönüp cevaplarınızda gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz.
 • Sınavın bitiminde “Submit (Gönder/Teslim et)” sekmesine tıklayarak sınavınızı sona erdirmeniz gerekmektedir. “Submit (Gönder/Teslim et)”  bölümünü tıklamadığınız takdirde sınavlarınızın değerlendirilmesi mümkün olmayacaktır.
 • Her bir sınav için 1 (BİR) giriş hakkınız bulunmaktadır. Ancak sınav esnasında bağlantı ile ilgili bir sorun yaşamanız durumunda, “Submit (Gönder/Teslim et)” sekmesini tıklamadığınız takdirde, sınav süresi (30 dk) içerisinde sınavınıza yeniden giriş yapıp kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. “Submit (Gönder/Teslim et)” sekmesini tıkladığınızda veya süreniz dolduğu takdirde böyle bir hakkınız OLMAYACAKTIR.
 • Sınavı bitir sekmesini tıkladıktan sonra sınava dönüş veya herhangi bir değişiklik yapamazsınız.
 • Sınav sürecinde ve sonrasında “YABANCI DİL (İNGİLİZCE I-II) MUAFİYET SINAVI” na dair yazılı ve/veya görsel hiç bir içerik kayıt alma, yazıcıdan çıktı alma, fotokopi ile çoğaltma, ekran görüntüsü alma vb. dahil hiçbir şekilde kopyalanamaz, değiştirilemez, dağıtılamaz ve basılı ve sosyal (dijital) medya dâhil hiç bir platformda KULLANILAMAZ. Kuralları ihlal ettiği tespit edilen öğrencilerin sınavları GEÇERSİZ sayılacaktır. Bu konuda tüm sorumluluk öğrenciye aittir.
 • Bu sınavın mazereti ve/veya telafisi yoktur. Herhangi bir sebeple sınava gir(e)meyen ve/veya sınav uygulamasını tamamlayamayan öğrenciler ilgili dönem içinde bu dersleri almak zorundadır.

Lütfen güncel bilgiler ve duyurular için Yabancı Diller Yüksekokulumuzun WEB sayfasını, Edmodo sınıflarınızı ve OBS’de yer alan mailinizi düzenli olarak kontrol ediniz.

Sorularınız ve sorunlarınız için aşağıdaki mail adresine e-posta gönderebilirsiniz:
yabancidiller.uzem@medeniyet.edu.tr

ÖNEMLİ NOT!

Salgın sebebiyle beklenmeyen gelişmeler doğrultusunda akademik takvimde ve sınav uygulamalarıyla ilgili değişiklik yapma hakkı saklıdır. Bu nedenle, öğrencilerimizin sınav haftası için yaptığı planlamalardan kurumumuz sorumlu değildir. 

2021-2022 Akademik yılı Yabancı Dil (İngilizce) I-II dersinin muafiyet sınavlarının gün ve saat bilgisi, Tıp Fakültesi  için aşağıda yer alan tabloda verilmiştir. Lütfen sınav tarih ve saatini dikkatli bir şekilde not alınız.

SINAV TARİHİ: 24 EYLÜL 2021 CUMA