TIP FAKÜLTESİ

II. Tıp Öğrenci Kongremize Yoğun İlgi

17.04.2017

Rektörümüz Prof. Dr. M. İhsan Karaman’ın onursal başkanlığında, 12-13 Nisan 2017 tarihlerinde Güney Yerleşke Konferans Salonumuzda düzenlenen "II. Tıp Öğrenci Kongresi", yüksek bir katılımla, büyük bir coşku içerisinde gerçekleştirildi.

Tıp Fakültesi öğrencilerimiz ve öğretim üyelerimiz ile birlikte 20’si farklı üniversitelerin Tıp Fakültesi öğrencilerinden toplam 330 kayıtlı öğrencinin katılımı ile gerçekleşen kongre; Tıp Öğrenci Temsilcisi İbrahim Emir Gökmen, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcımız Prof. Dr. Işıl Maral, Tıp Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Mustafa Samastı ve Rektörümüz Prof. Dr. M. İhsan Karaman’ın açılış konuşmaları ile başladı.

Açılış konuşmasında Rektörümüz Prof. Dr. M. İhsan Karaman, öğrenciliklerinin erken döneminde sunum yaparak böyle bir heyecanı ve tecrübeyi yaşamalarının, öğrencilerimizin gelecekteki meslek hayatlarına hazırlanmaları açısından çok kıymetli bir fırsat olduğunu vurgulayarak kendi öğrencilik deneyimlerine ilişkin paylaşımlarda bulundu. Öğrencilerimizin akademik çalışmalarını ve öğrenci topluluklarımızda yapmakta oldukları sosyal sorumluluk faaliyetlerini beğeni ve dikkatle izlediğini ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Karaman, “Bütün bunlar, gelecekte çok iyi bir meslek sahibi olarak yetişmenizin temellerini atıyor” dedi.

Tıbbın hem bir meslek, hem de bir sanat olduğunu ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Karaman, “Meslek kısmını hocalarınız en iyi şekilde öğretiyor” diyerek sözlerine tıbbın sanat yönüne dikkat çekerek devam etti. Tıbbın bir iletişim sanatı, şefkat ve merhamet mesleği ve aynı zamanda da bir usta-çırak mesleği olduğunu ve nasıl iletişim kurulacağı ve nasıl şefkat ve merhamet gösterildiğinin rol modellerinden iyi öğrenilmesi gerektiğini vurgulayan Rektörümüz, öğrencilerimize hastalarla iyi iletişim kurmanın yollarını ve meslekte sabırlı olmayı öğrenmelerini öğütledi. 

“İletişimi iyi kurmak ve mesleğimizi mekanik olarak değil, içinde şefkatin, merhametin, empatinin ve sempatinin olduğu şekilde icra etmek durumundayız” ifadeleri ile sözlerine devam eden Rektörümüz Prof. Dr. Karaman, Kongreye destek sağlayanlara teşekkür ederek başarılı ve hayırlı bir kongre olmasını diledi.

Açılış konuşmaları sonrasında etkinliğimiz, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh ve Sinir Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Kemal Sayar tarafından Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) de bu yılki ana temalarından olan ‘Depresyon’ hakkında verilen açılış konferansı ile devam etti.

Öğrencilerden, hep öğrenmeye talip olmalarını isteyerek sözlerine başlayan Prof. Dr. Kemal Sayar, öğrenmemiz gereken çok şey olduğuna dikkat çekerek tıp mesleğinin hızla değişen bir alanda, hızla değişen teknolojinin ortasında icra edildiğini belirtti.

Meslekte hikaye alma ve gözlemin önemine dikkat çekerek sözlerine devam eden Prof. Dr. Sayar, hasta ve hekim arasındaki konuşmanın önemini vurgulayarak “İnsan bize niçin geliyor? Onu anlamak için ona alan açmalıyız…. Onları dinlemeliyiz” diyerek sözlerine “Psikoterapi, doğru soruları sormayı başarmaktır… Hekimlik de öyle... Hikayeyi doğru anlamalıyız” ifadeleri ile devam etti.

Çağımızın rahatsızlığı depresyona ilişkin açıklamalarda bulunarak son yıllarda ruhsal rahatsızlıkların daha da tırmandığına dikkat çeken Prof. Dr. Sayar, “Giderek bir yalnızlar toplumunda yaşıyoruz” dedi. Hüzünle depresyon arasındaki çizgi üzerinde de duran Prof. Dr. Sayar, “Yiğit düştüğü yerden doğrulandır. Depresyona girmek istemiyorsak, yılgınlığa uğramak istemiyorsak, dünyamızı genişletmeliyiz. ” dedi. Halkla hekim arasında uçurum olmaması gerektiğine dikkat çekerek mesleki tecrübelerine ilişkin paylaşımlarda bulunan Prof. Dr. Sayar, öğrencilerin kendilerine, sanata, şiire, hayata ve sevdiklerine zaman ayırmalarını, güzel çağlarında nefes aldıklarını hissetmelerini, sadece bilgiyi değil beraberinde hayatı da yüklenmeleri gerektiğini belirterek başarılar diledi.

Rektörümüz Prof. Dr. M. İhsan Karaman, açılış konferansı bitiminde Tıp Öğrenci Kongresine katılımlarından ve değerli bilgi paylaşımlarından dolayı Prof. Dr. Kemal Sayar'a teşekkür etti.

Açılış konferansı sonrasında Tıp Öğrenci Kongremiz, Dekan Yardımcımız Prof. Dr. Işıl Maral’ın oturum başkanlığını yaptığı ‘Koruyucu Hekimlik’ paneli ile devam etti. Panele; Uzm. Dr. Onur Özlem Köse, Uzm. Dr. Hatice İkiışık ve Dr. Yusuf Fişek konuşmacı olarak katıldı.

Kongremizin ikinci gününde öğrencilerimiz yapmış oldukları araştırmaları poster bildirileri olarak sundular. Klinik Psikolog Mehmet Dinç kongremizin ikinci gününde bizlere ‘İtina ile Yaşamak’ başlıklı bir konferans verdi. Kongremiz, öğrencilerimizin hazırlamış olduğu şiir dinletisi, video gösterimi, Erasmus Bilgilendirme konuşması, ney dinletisi ve müzik dinletisinden oluşan öğrenci programının ardından ödül töreni ile sona erdi.

Kongrede dereceye giren çalışmalar:

Mansiyon Ödülleri

P115 Sosyal Medya Sosyalleştirir Mi Asosyalleştirir Mi? Öztemel B., Turgut S., Yavuz Ö., Turhan A., Temel C., Buğrahan M., Bulut N., Akalın İ.

P117 İmü Tip Öğrencilerinin Barinma Olanaklarinin Sosyal Yaşantilari Ve Ders Çalişma Sürelerine Etkileri. Apaydın S., Ak YZ., Tutuş S., Peker C., Ceyhan S., Çon R., Alp T.1 , Bulut N., Arga M.

P302 T.C. Sağlik Bakanliği İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim Ve Araştirma Hastanesi’nde Vardiyali Çalişan Hemşirelerde Kahve Tüketimi Ve Uyku Bozukluklari. Yerişenoğlu HK., Namlı AN., Demir E., Eşin M., Karakaya M., Koç F., Bulut N., Maral I.

P901 Hypericum Perforatum’un Böbrek İskemi/ Reperfüzyon Hasarina Etkisi. Çakın H., Kutluk F., Kuşçu G., İlbeği E., Şeker Ş., Uslu S., Avcı U., Demir S., Akıncı C., Atlı SE., Çakır M., Gül C. C., Baysal I., Düzova H.

Jüri Özel Ödülü:

P401 Kolesistektomi Yapilan Olgularda Safra Taşi Hastaliği Dişi Histopatolojik Bulgularin Analizi. Gülen E., Yeni T., Eren T., Alimoğlu O.

Poster üçüncülük ödülü:

P123 İstanbul Medeniyet Üniversitesi Dönem 1 Öğrencilerinin Kan Ve Organ Bağişina Yaklaşimi. Koç D., Ayçiçek N., Şak Ö., Türeyici B., Akduman A., Eroğlu T., Çerik A., Bulut N., Karatepe H.

Poster ikincilik ödülü:

P311 İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tip Fakültesi Öğrencilerinin Antibiyotik Kullanim Bilinci. Uysal H., Öner M., Güngör FB., Karaoğlu AS., Coşkun HK., Karaman İ., Bulut N., Oğuz E.

Poster birincilik ödülü:

P303 İstanbul Medeniyet Üniversitesi Kuzey Kampüsü Öğrencilerinde Kahvalti Alişkanliğinin Kişinin Antropometrik Ölçümlerine Etkisi. Aslan E., Bayram S., Güloğlu D., Solak HM., Ulusoy YE., Yılmaz S., Bulut N., Bulur Ş.